Дома Останати Кошарка Првиот Кинез во македонската кошарка ќе игра за Куманово

Првиот Кинез во македонската кошарка ќе игра за Куманово


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Кинезот Кикаи Сун е нов кошаркар на КК Куманово.

Со ова тој стана првиот Кинез кој ќе заигра во македонската кошарка. Во редовите на Куманово Сун доаѓа по препорака на тренерот Владимир Мирковски кој работеше во Кина.

Станува збор за играч кој игра на крилната позиција и е висок 196 сантиметри, во Куманово пристигна од тимот на Њујорк Харлем Андердогс каде што имаше просек од 11.4 поени, 4.6 скока и 2.1 асистенции по натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Ламин Јамал е последн…