Дома Фудбал Италија Потврден датумот за стартот на новата сезона во Серија А

Потврден датумот за стартот на новата сезона во Серија А

Сезоната во Серија А и оваа година, 9-та по ред заврши со Скудето за Јувентус, а сега почнуваат подготовките за новата.

Веднаш по завршувањето на тековното првенство се донесе одлука за стартот на сезоната 2020/21.

Претседателот Дал Пино и управниот директор Де Сиерово се договорија со претставниците на клубовите за почетокот на новата сезона и таа ќе стартува на 19 септември.

Овој датум е една недела од првичниот план, додека крајот на првенството е предвидено да биде на 23. мај.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Официјално: Рома службено го загуби мечот со Верона

Италијанската фудбалска федерација денес донесе одлука мечот од првото коло од Серија А по…