Дома Топ вести Постигнат договор: Барса ќе му плати на Атлетико 15 милиони за „проблемот Гризнам“

Постигнат договор: Барса ќе му плати на Атлетико 15 милиони за „проблемот Гризнам“

Трансферот на Антоан Гризман од Атлетико Мадрид во Барселона беше проследен со голем скандал помеѓу двата клуба, откако „јорганџиите“ открија дека имаат докази дека Каталонците неправилно ги воделе преговорите со играчот.

Пред неколку недели Барселона беше казнета со симболични 300 евра, а од Атлетико порачаа дека ќе продолжат да ја бараат правдата на повисоки судски инстанци.

Меѓутоа, шпанските медиуми информираат дека двете страни нашле заеднички јазик и постигнале договор. Имено, Барселона се согласила да му плати на Атлетико 15 милиони евра како компензација за тоа што многу рано ги почнале преговорите со Гризман. „Јорганџиите“ пак се задолжуваат да го „затворат случајот“ и да не бараат на суд да се докаже вината на Барса.

Договорот вклучува и друг интересен факт. Имено, Барселона ќе има приоритет при продажбата на дури пет играчи на Атлетико меѓу кои Саул и Хосе Хименес.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Дали Фирмињо ги брои последните денови на „Енфилд“?

Како што пренесуваат англиските медиуми Роберто Фирмињо би можел да го напушти Ливерпул на…