Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ: Струга на „плус“ четири, Силекс „пукна“ петарда!

ПМФЛ: Струга на „плус“ четири, Силекс „пукна“ петарда!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Во денешниот терми од 15:00 часот се одиграа четири натпревари во македонската Прва лига.

Струга Трим Лум со минималната победа на гости кај Работнички 0:1 ја зголеми предноста во однос на Шкупи кој одигра реми 1:1 со Академија Пандев.

Шкупи во 24-тата минута остана без Али Адем кој грубо стартуваше над Донов. Стартот на Адем беше еден од најгрубите кои во последно време сме ги виделе во македонскиот фудбал, па директниот црвен картон дефинитивно го заслужи.

Иако со играч помалку Шкупи го заврши првиот дел со предност, во листата на стрелци по половина час игра се запиша Грузиецот Маргвелашвили. Кристијан Велиновски на десетина минути пред крајот донесе бод за струмичкиот тим.

Најубедлива победа денес запиша Силекс кој на гости кај Победа славеше со 1:5, додека Македонија Ѓорче Петров на гости во Кавадрци славеше со 0:1.

Фото: ФК Работнички

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Нов скок на Калин Ивановски на АТП листата!

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Најдобриот македонски тенисе…