Дома Фудбал Лига на шампиони Пиоли: Ни недостасуваше искуство за вакво натпреварување

Пиоли: Ни недостасуваше искуство за вакво натпреварување

Mилан вчера го заврши настапот во Европа откако со поразот од Ливерпул заврши како четвртопласиран во групата.

Со четвртата позиција Милан нема да оди ниту во Лигата на Европа, па до крајот им преостанува само борбата во Италија. Разбирливо Стефано Пиоли беше разочаран по поразот.

„Знаевме дека групата која ја добивме е исклучително тешка и не успеавме да го задржиме високото темпо. Направивме греешки кои на ова ниво скапо се плаќаат, тоа не чинеше европска пролет. Дефинитивно немавме искоство за вакво натпреварување.

„Видовме какви противници има во Европа и каков квалитет е потребен, па ќе чиме од тоа. Нашата цел беше да останеме во Европа, сепак ќе извлечеме поука. Разочарувачки е но ќе помогне во нашиот процес на континуиран раст“, изјави Пиоли.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Mбапе како тинејџер: Не доби топка, па престана да трча 🎥

Килијан Мбапе летово го продолжи договорот со ПСЖ и доби голем број привлегии, а таквиот с…