Дома Топ вести Ова се најголемите трансфери на сите времиња, Нејмар на осмото место

Ова се најголемите трансфери на сите времиња, Нејмар на осмото место

Бразилецот Нејмар официјално е сопственик на најскапиот трансфер на сите времиња.

Тој во летото 2017. година премина од Барселона во ПСЖ за сума од 222 милиони евра и тешко е да се поверува дека некој во скоро време ќе успее да го сруши овој рекорд.

Со годините трансферите константно растеа. Пред 20-тина години врвен фудбалер можеше да се донесе, во денешно време, за смешна цена, а тие денеска би вределе многу повеќе.

Така, трансферот на Нејмар, ако во прилог се земе стапката на инфлација, ќе биде дури на осмото место на сите времиња.

На првото место би бил Роналдо, чиј трансфер од Барселона во Интер во 1997. година иснесуваше 28. милиони евра. Во денешно време тие пари би биле адекватни на износ од 433 милиони евра.

По Роналдо следуваат плејада елитни имиња на светскиот фудбал, а листата на најскапи трансфери ако се направени претходните години изгледа вака:

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Maрадона: Сонувам да и дадам гол на Англија и со другата рака

Легендарниот Диего Армандо Марадона сигурно е еден од најдобрите во историјата, многумина …