Дома Фудбал Останато Оваа лига ќе има бурна завршница: Седум клуба можат да испаднат и да играат во Лигата на Европа

Оваа лига ќе има бурна завршница: Седум клуба можат да испаднат и да играат во Лигата на Европа

0

Неверојатна ситуација во швајцарската прва лига.

Во поголемиот дел од првенствата во Европа се наближува самиот крај, а една од најбурните завршници ќе се случи во швајцарската прва лига.

Во ова првенство останати се уште шест кола до крајот и владее голема неизвесност. Шампионот е познат тоа ќе биде Јанг Бојс, зад него сигурен е Базел, но од третата позиција па се до долниот дел на табелата и зоната на испаѓање разликата е верувале или не само шест бода.

Тун е третопласиран со четириесет освоени бодови, а Лугано е четврти со три помалку. Овие две места водат во Лигата на Европа и за нив во последните шест кола ќе се борат – седум екипи. Уште поневеројатно е што лигата брои само 10 клубови.

Ситуацијата е ваква, Јанг Бојс е шампион, Базел е вицешампион, Грасхоперс е испаднат, тоа се екипите кои нема да ги променат местата до крајот на првенството. Тун, Лугано, Сион, Лузерн, Сент Гален, Цирих и Хамакс до крајот можат и да играат Лига Европа и да испаднат во понизок ранг.

Во продолжение погледнете каква е ситуацијата оваа лига, Швајцарците ги очекува супер интересна завршница со многу возбудувања…

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Ројс среде интервју влезе во расправија со новинар: Доста ми е од твоите глупости! (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд испушти победа против Ајнтрахт во Франкфурт, а тимот кој го предводеше М…