Дома Фудбал Англија Објавен распоредот во Премиер лигата: Сезоната завршува со дербито во Манчестер!

Објавен распоредот во Премиер лигата: Сезоната завршува со дербито во Манчестер!

Премиер лигата ќе продолжи на 17. јуни после паузата поради пандемијата со коронавирусот, а првенството ќе заврши на 2. јули.

До крајот преостануваат 92 натпревари. Првиот натпревар го играат Астон Вила и Шефилд Јунајтед на 17 јуни, а истата вечер играат Манчестер Сити и Арсенал. Во петок 19. јуни ќе се сретнат Норвич и Саутемптон, како и Тотенхем – Манчестер Јунајтед.

Дербито помеѓу Евертон и Ливерпул се игра во недела 21. јуни, а до крајот на првенството важни натпревари ќе одиграат Челзи – Манчестер (25. јуни) и Манчестер Сити – Ливерпул (2. јули).

Ќе потсетиме освојувачот на титулата не би требало да би доведен во прашање затоа што на Ливерпул потребни му се само уште две победи за и официјално да стане шампион на Англија, титула на која чека 30 години.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Преговорите започнаа: Третиот најбогат човек во светот го купува Милан

Италијанскиот гигант Милан наскоро би можел да добие нов сопственик и тоа еден од најбогат…