Дома Македонски спорт Нестор е најдобриот стрелец на Палермо во последната деценија!

Нестор е најдобриот стрелец на Палермо во последната деценија!

Македонскиот напаѓач Илијан Несторовски е најдобриот голгетер кој италијански Палермо го имал во последната деценија.

Овој подвиг на Нестор е уште повеќе значаен ако се знае дека тој победи играчи како Миколи Дибала, Иличиќ, Хернандез..Несторовски во последната деценија за клубот кој банкротираше постигна 39 гола, зад него следи Миколи со 37. Миколи е најдобриот стрелец во историјата на клубот од Сицилија, а во последните десет години постигна два гола помалку од Нестор.

Зад нив следи Абел Хернандез со 39, па Јосип Иличич со 25, сегашната ѕвезда на Јувентус Паоло Дибала со 22, Франко Васкез со 21 и тука доаѓа Александар Трајковски со 20.

Трајковски е стрелец на последниот гол за Палермо на „Ренцо Барбера“ против Цитадела пред клубот да банкротира.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…