Дома Топ вести Нема дилеми: Меси следното лето се сели во Манчестер

Нема дилеми: Меси следното лето се сели во Манчестер

Лионел Меси ова лето беше блиску до преселба во Манчестер Сити, но Барселона бараше да биде исплатена откупната клаузула, па Аргентинецот остана на „Камп Ноу“.

Поради тоа Меси мораше да остане во Барселона, но бидејќи неговиот договор завршува следното лето, се шпекулира дека ова ќе му биде последна сезона во Каталонија и дека на крајот ќе се пресели во Англија.

Меси има комплетен договор со „граѓаните“ и нема дилеми дека ќе ја продолжи кариерата на „Етихад“, но медиумите тврдат дека Сити ќе се обиде да го донесе уште во јануари.

Тешко е веротано дека Барса ќе се согласи да го пушти Меси среден сезона, па трансферот готово сигурно ќе се реализира следното лето.

Англиските медиуми тврдат дека Сити веќе прави планови како да направи простор за неговата висока плата, со оглед на фактот дека „граѓаните“ имаат финансиски ограничувања во моментов.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Дали е ова е знак дека Дибала нема да добие договор каков што сака?

Паоло Дибала не е на нивото на кое навивачите на Јувентус очеуваат да биде, па затоа е тем…