Дома Топ вести Незапамтено лето во Мадрид: Реал нема да донесе ниту едно засиливање

Незапамтено лето во Мадрид: Реал нема да донесе ниту едно засиливање

Постои голема веројатност Реал Мадрид ова лето да не направи ниту еден трансфер, нешто што е незапаметено за „кралскиот“ клуб, пренесува „Марка“.

„Марка“ тврди дека „кралевите“ не се во позиција да инвестираат во нови играчи откако анализата покажала дека тие ќе загубат 150 милиони евра поради празните трибини. Големите загуби ќе го примораат клубот да штеди во сите сфери.

Загубите мора да се амортизираат и поради ова Реал Мадрид ќе купува играчи само ако ги продаде оние кои не се во плановите на Зинедин Зидан.

„Марка“ уште пишува дека на „Бернабеу“ се свесни за тежината на задачата и дека малку се клубовите кои во оваква ситуација можат да си ги дозволат нивните играчи. Најголем проблем се Хамес Родригез и Герет Бејл, кои не се во плановите на Зидан, но нема понуди од дриги клубови.

Главни мети на Реал се Ерлинг Халанд од Дортмунд и Камавинга од Рен, но овие фудбалери се исклучително скапи, па тешко дека „кралевите“ ќе моражат да ги реализираат овие трансфери.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Шок за Солскјер на тренингот: Погба во жесток дуел се повредил сам и го повредил Фернандеш!

Манчестер Јунајтед добро изгледаше на натпреварите по рестартот на сезоната, а сега Оле Гу…