Дома Останати Најдобриот светски маратонец погребан во своето село

Најдобриот светски маратонец погребан во своето село

Спортскиот свет неодамна беше погоден од веста за смртта на Келвин Киптум кој го држи актуелниот рекорд во маратон. Денес тој е погребан во своето село Чепсамо, во долината Рифт во Кенија.

Киптум кој имаше само 24 години го загуби животот во сообраќајна несреќа, заедно со него животот го загуби и тренерот Хакизман.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Се очекуваше Киптум да поставува нови граници во маратонското трчање и беше главен фаворит за освојување на Олимписките игри во Париз, но за жал прерано го напушти овој свет.

Рекордот на Киптум изнесува 2:00:35, а следната цел која си ја имаше поставено беше да истрча маратон под две минути.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓоковиќ после девет години во полуфинале во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло, откако денес го совлада…