Дома Фудбал Италија Натпреварот кога Ибрахимовиќ бараше измена, а Мурињо место него го замени голманот

Натпреварот кога Ибрахимовиќ бараше измена, а Мурињо место него го замени голманот

Златан Ибрахимовиќ често пати зборувал дека Жозе Мурињо е најдобриот тренер со кој имал прилика да соработува иако двајцата не беа секогаш во најдобар однос.

Мурињо и Ибрахимовиќ соработуваа во Интер и имаа еден необичен однос. Швеѓанецот летото 2009 година одлучи да премине во Барселона и на крајот се покажа дека тоа не беше баш најдобар потег на Швеѓанецот.

Но, и покрај тоа тој остана во контакт со Мурињо со кој подоцна соработуваше и во Манчестер Јунајтед. Сепак времето од Интер сигурно подобро го памети.

Многумина го паметат мечот помеѓу Интер и Сиена пред самиот крај на сезоната 2009 кога Ибрахимовиќ упорно бараше од Мурињо да го замени.

„Беше многу лут на мене. Дофрлуваше дека веќе сме шампиони и дека е изморен. Сакаше да го заменам. Се правев дека не го разбирам и му зборував: Што? Жеден си, сакаш вода? И му го фрлив шишето со вода. Бше баш лут на мене. Тогаш направив две измени, а него го оставив на теренот. Постигна гол, се сврте кон мене и само ме погледна“.

Ибрахимовиќ после постигнатиот гол повторно барал од Мурињо да го замени, тогаш Португалецот направи една неверојатна работа. Одлучил да ја направи и третата измена и од игра го извади голманот Жулио Цезар со што само дополнително го изнервира Златан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Aгуеро по трансферот во Барселона си купи ново „Ферари“ 📸

Искусниот аргентински напаѓач Серхио Агуеро стана нов член на Барселона и веднаш реши да с…