Дома Македонски спорт Мак ракомет Монпеље убедливо подобар од нашиот Металург во Лигата на шампионите

Монпеље убедливо подобар од нашиот Металург во Лигата на шампионите


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Ракометарите на македонскиот вицепрвак Металург претрпеа пораз 28:18 на гостувањето кај екс европскиот шампион Монпеље во натпревар од 5. коло од групата Ц од Лигата на шампионите. Металург беше рамноправен во првиот дел кога имаше и водство, а по 30 минути беше 13:12 за Монпеље.

Сепак францускиот тим во вториот дел доминираше на теренот и вторите 30 минути ги доби со 15:6.

Најефикасни кај Монпеље беа Матју Гребил и Вид Кавтичник со по 5 голови, додека кај Металург Воислав Брајовиќ постигна 6 голови, а Марко Нелоски 4.

На другите два дуела од оваа група: Елверум – Ла Риоха 27:32 и Татран Прешов – Чеховски Медведи 30:28.

Табела: Ла Риоха 7 бодови, Монпеље 6, Елверум 5, Чеховски Медведи 4, Металург 4, Татран Прешов 4.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Никола Карабатиќ потпиша нов договор со ПСЖ

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Францускиот гигант П…