Дома Македонски спорт Миркуловски: Техничките грешки беа пресудни, пропуштивме голема шанса

Миркуловски: Техничките грешки беа пресудни, пропуштивме голема шанса

Еден од најискусните во нашата репрезентација, Филип Миркуловски жали што денес Македонија не извлече подобар резултат со Словенија (27:25).

Причина за денешниот пораз од Словенија се големиот број грешки кои ги направивме во нападот.

„Можевме повеќе, одигравме релативно одличен меч, а пресудни беа нашите технички грешки. Ако тие грешки ги сведевме на 5-6 мислам дека ќе имавме позитивен резултат. Одлично отворивме со 1:4, потоа следуваа 6:0 на Словенија, но успеавме да се вратиме и да влеземе во егал. Грешките на крајот беа пресудни, пропуштивме голема шанса. Словенците беа изненадени и во грч кога видова дека можеме да бидеме добри и без Лазаров. За жал не успеавме да победиме“.

Миркуловски посочи дека идејата е младите да играат, Лазаров и да беше спремен на теренот ќе поминел 15-20 минути.

„Лазаров требаше да игра 15-20 минути, генерацијата 96 е таа која треба да го понесе товарот и се виде квалитетот во одбраната и нападот. Според мене одиграа еден коректен натпревар на чело со Томовски кој одбрани се што можеше да одбрани“, изјави Миркуловски.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Чави испрати пофалби за Димитриевски

Рајо Ваљекано одново остана непоразен против Барселона, а македонскиот голман Столе Димитр…