Дома Фудбал Италија МЗ на Италија со јасен став: Прекинете ја Серија А веднаш!

МЗ на Италија со јасен став: Прекинете ја Серија А веднаш!

Вистински проблем во Серија А можат да бидат 14-те заразени кои Џенова ги потврди.

Вчера се најавуваше дека властите може да побараат прекин на Серија А во период од 14 дена, а денес се огласија од Министерството за здравство на Апенините.

Заменичката министерка побара првенството веднаш да се прекине.

„Протоколите и мерките за заштита кои ги пропишавме зборуваат самите за себе, Серија А после ова (ситуацијата во Џенова) мора да биде прекината“, изјави Сандра Зампа.

Денес се чека да пристигнат резултатите од тестирањата во Наполи бидејќи оваа екипа играше со Џенова за викендот. Исходот на резултатите посебно не интересира и нас поради Елиф Елмас кој играше во овој натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

ЛШ: Баерн убедлив, Ливерпул тешко до победа, Лукаку за реми на Интер, Сити сигурен, супер Аталанта! 🎥

Вечерва се комплетираа натпреварите од првото коло во Лигата на шампионите. Во натпреварот…