Дома Останати Авто Мото Мерцедес замена за Хамилтон најде од Вилијмас

Мерцедес замена за Хамилтон најде од Вилијмас

Луис Хамилтон беше позитивен после трката во Бахреин, а Мерцедес денес ја потврди неговата замена.

Седумкратниот шампион нема да вози на втората трка во Бахреин, а можно е за него и да е завршена сезоната. Последната трка се вози во Абу Даби на 13. декември. Неговата замена ќе биде Џорџ Расел од Вилјмас.

Расел ќе вози за Мерцедес овој викенд, а можеби и во Абу Даби.

Ќе потсетиме, Расел е возач на Мерцедес кој од 2017 година се наоѓа на позајмица во Вилијамс. Оваа сезона нема поени, но неговите настапи се одлични со оглед дека настапува со можеби најслабиот болид.

Неговото место во Вилијамс ќе го пополни Џек Аиткен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Официјално: Серхио Перез ќе биде тимски колега на Верстапен

Meксиканецот Серхио Перез од денес и официјално е член на Ред Бул. „Ред Бул потврдува дека…