Дома Останати Авто Мото Мерцедес го претстави болидот за последната сезона на Хамилтон 📸

Мерцедес го претстави болидот за последната сезона на Хамилтон 📸

Tимот на Мерцедес по крајот на следната сезона ќе се раздели со Луис Хамилтон бидејќи Британецот се сели во Ферари, а денеска е претставен и последниот болид кој ќе го вози Хамилтон од Мерцедес.

Мерцедес ја враќа „сребрената стрела“ со комбинација на сива и црна боја. Презентацијата во Англија им претходеше на првите тестови на болидот на „Силверстоун“. Свое обраќање имаше и Хамилтон.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Минатата недела беше емотивна. Дојдов во тимот во 2013 година, тука су 11 години, ќе ја возам 12-тата. Привилегија е да се работи со оваа група. Сега највозбудливот дел од сезоната, промоцијата на болидите, моментот кога првпат ќе го пробате на патеката“, изјави Хамилтон.

Во неговата последна сезона, Хамилтон повторно ќе вози во тим со Џорџ Расел.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Ферстапен доби јасна порака од Мерцедес, сега е тој на потег!

Првиот човек на Мерцедес, Тото Волфс зборуваше за потенцијалната замена за Луис Хамилтон к…