Дома Останати Медведев пропушти шанса да го симне Гоковиќ од врвот

Медведев пропушти шанса да го симне Гоковиќ од врвот

Григор Димитров го креираше еден од најголемите пресврти во тенисот оваа сезона, го совлада Данил Медведев со 4-6, 6-4 и 6-3 и се за првпат во својата кариера се пласираше во четвртфиналето на Индијан Велс.

Ова значи дека освојувачот на последниот Гренд слем нема да го стигне Новак Ѓоковиќ на АТП листата. Медведев имаше шанса со триумф на овој Мастерс од серијата 1000 да го стигне Србинот на рангирањето на АТП.

Медведев со брејк на старт на мечот го доби првиот сет, а во вториот поведе со 4 : 1. Димитров потоа освои 8 гемови по ред, односно 11 од вкупно следните 15 и го исфрли најголемиот фаворит на турнирот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Дојде да добие автограм на – микробранова печка! 🎥

Британскиот боксер Крис, Јубанк јуниор остана изненаден откако негов фан му донесе да потп…