Дома Останати Авто Мото Леклер до пол позицијата за Големата награда на Австрија

Леклер до пол позицијата за Големата награда на Австрија

Возачот на Ферари, Чарлс Леклер ја освои пол позицијата за трката на Големата награда на Австрија.

За младиот Леклер ова е втора пол позиција во кариерата. Со оваа пол позиција Ферари дојде до прилика да биде конкурентен со Мерцедес кој е доминантен оваа сезона.

Хамилтон успеа да дојде до втората позиција и со Леклер ќе го пополни првиот ред. Верстапен за кого ова беше трка на домашен терен оствари трето најдобро време. Ботас се пласираше на четвртата позиција.

Пред утрешната трка Хамилтон има 36 бода повеќе од Ботас, Фетел заостанува 86, а Леклер е на петтата позиција со заостанување од 100 бода зад Британецот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Официјално: Нема Формула 1 до мај!

Откако беше објавено дека нема да се вози трката во Австралија, пристигна и дополнителна и…