Дома Фудбал Англија Лампард бара итна продажба на Кепа

Лампард бара итна продажба на Кепа

Тренерот на Челзи, Франк Лампард сака клубот на лето да го продаде голманот Кепа Аризабалага, кој на „Стенфорд Бриџ“ пристигна во рекорден трансфер.

Англиските медуми пренесуваат дека Лампард го загубил трпението со Кепа, па поради тоа во последно време прв чувар е ветеранот Вили Кабаљеро. Притоа, менаџерот дал инструкции до раководството веднаш да биде продаден шпанскиот голман.

Челзи за Кепа плати огромни 72 милиони фунти и со неговата моментална форма е далеку од тоа да ги оправда вложените средства.

Бесот на навивачите Кепа го навлече и минатата сезона кога против Манчестер Сити одби да излезе од игра, иако Маурицио Сари веќе го подготови Кабаљеро да влезе во игра.

„Сините“ веќе бараат замена за Кепа, а прв избор е голманот на Атлетико, Јан Облак, кој има откупна клаузула од 100 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

ЕУРО анализа: Англија – Шкотска, дерби во секоја слисла на зборот, на терен и на трибини

Големото дерби во петок ќе се одигра во вечерниот термин од 21:00 часот, кога на Вембли во…