Дома Фудбал Италија Кристијано Роналдо има поголема плата од цели четири тимови во Серија А

Кристијано Роналдо има поголема плата од цели четири тимови во Серија А

Кристијано Роналдо е најпопуларниот играч во Серија А, затоа и не е чудно што е најплатен фудбалер во италијанското првенство.

Газета дело Спорт објави детални податоци за платите, а Роналдо на годишно ниво во Јувентус заработува 31 милион евра.

Интересно е што самиот Португалец има поголема плата од комплетните тимови на четири клуба, а тоа се Удинесе, Верона, Кротоне и Специја.

Удинесе на плата за играчи троши нешто помалку од 31 милион евра. Вкупната плата на играчите во Верона изнесува 24, а на Кротоне и Специја по 22.

Инаку, Роналдо заработува скоро четири пати повеќе од вториот на листата по најголема заработка во Јувентус, Де Лихт, кој има плата од осум милион евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Интер се договори со Брозовиќ, преговара со Перишиќ

Италијанските медиуми пренесуваат дека Интер и Марсело Брозовиќ постигнале договор за прод…