Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Која е најубедливата победа на отварањето на еден Мундијал?

Која е најубедливата победа на отварањето на еден Мундијал?

0
russia

Натпреварот помеѓу Русија и Саудиска Арабија нема да влезе во историјата бидејќи 84 години претходно забележана е поубедлива победа на стартот на Мундијалот.

Љубителите на фудбалот сигурно ќе го паметат отварањето на 21-то Светско првенство со оглед на тоа што Русија ја забележа една од најголемите победи во историјата на стартот на светските првенства.

Русите со 5:0 ја совладаа Саудиска Арабија и тоа е втора најубедлива победа на едно отварање на светските првенства.

Поубедлива победа од Русија на еден отварањето на еден Мундијал забележала само Италија и тоа пред 84 години.


Следете го Sportski.mk и на


На вториот шампионат одржан во Италија, домаќинот на турнирот го декласираше САД со резултат 7:1 и така постави рекорд кој ќе важи барем до 2022 година и Мундијалот во Катар.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Милан се држеше, но Јувентус го имаше Роналдо – Португалецот со прв трофеј во дресот на „старата дама“ (ВИДЕО)

Денес во Саудиска Арабија со почеток од 18:30 часот Јувентус и Милан го одиграа италијанск…