Дома Фудбал Копа Америка воведе дополнителна замена во посебна ситуација

Копа Америка воведе дополнителна замена во посебна ситуација

Претставниците на Копа Америка следниот месец ќе имаат можност за дополнителни замени во случај некој играч да добие потрес на мозокот или сомнителна повреда на главата, соопшти КОНМЕБОЛ.

Промената на правилата ќе важи и за другите турнири што ги организира ова тело по почетокот на Копа Америка, која се одржува во САД од 20 јуни до 14 јули.


Мбапе со маска на победа против Холандија! ↓↓↓


„Покрај петте промени по тим дозволени со прописите, ќе биде додадена и потенцијална шеста поради здравствени проблеми на играчите“, се вели во соопштението на КОНМЕБОЛ.

„Ова е дополнителна замена во случај на сомневање за повреда на главата или потрес на мозокот.“

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Во соблекуалната на Србија имало драма: Павловиќ колабирал – го враќале во живот!

Вистинска драма се случувала во соблекувалната на Србија на полувремето од натпреварот со …