Дома Фудбал Германија Клубовите од Германија потрошија рекордна сума

Клубовите од Германија потрошија рекордна сума

Клубовите од германската фудбалска елита ова лето потрошија вкупно 705 милиони евра за нови засилувања, пренесуваат тамошните медиуми.

Сумата не вклучува плаќање на позајмицата за фудбалери, како и евентуални бонуси загарантирани со договорот.

18 клубови од Бундеслигата ова лето купија вкупно 159 фудбалери, а 27 играчи беа донесени со статус на позајмени, меѓу кои и најголемата ѕвезда на преодниот рок, Филипе Кутињо. Бразилецот пристигна на позајмица во Баерн од Барселона за 8,5 милиони евра, а следното лето Баварците ќе можат да го откупат за 120 милиони евра.

Најмногу за трансфери ова лето потрошија Борусија Дортмунд, вкпуно 137 милиони, па следува Баерн Минхен со потрошени 130 милиони евра.

Во исто време клубовите продадоа фудбалери за вкупно 657 милиони евра, а најголеми приходи оствари Ајнтрахт кој продаде фудбалери за вкупни 141 милион евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Ван Перси го советува Јунајтед: Купете го Кавани, тој е гол машина

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси кој беше најдобар стрелец на кл…