Дома Фудбал Клоп се прости од новинарите кои го следат Ливерпул. Еве како ги насмеа

Клоп се прости од новинарите кои го следат Ливерпул. Еве како ги насмеа

Јирген Клоп го одработи својот последен натпревар како тренер на Ливерпул, клубот во кој се приклучи во 2015 година.

За време на неговиот мандат, тој му донесе осум трофеи на клубот, вклучувајќи ја првата титула во Премиер лигата во 2020 година, односно прва во англискиот шампионат од 1990 година, а во 2019 година и трофејот за освојувачот на Лигата на шампионите. Ливерпул таа година го освои најсилното европско клупско натпреварување за прв пат од 2005 година.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Германскиот стручњак ги освои сите натпреварувања што ги играше со Ливерпул, освен Лигата на Европа, каде го загуби финалето од Севиља.

Два пати ги загуби и натпреварите за титулата во Лигата на шампионите, а во сезоната 2018/19 под негово водство Ливерпул освои 97 бода во Премиер лигата и беше втор.

Тоа беше трет учинок со највисок резултат во историјата на Премиер лигата и прв на тимот недоволно за титулата. Клоп на последниот прес изјави дека сега оди на долга пауза и дека никогаш повеќе нема да биде тренер на англиски клуб и дека ова може да биде дури и крај на неговата тренерска кариера.

Последната прес-конференција како тренер на Ливерпул ја искористи за да се збогува со новинарите. Го зеде мобилниот телефон, ги фотографираше и низ смеа рече: „Мислам дека нема да ми недостигате, но ако тоа се случи, само ќе ја погледнам оваа фотографија и тоа чувство ќе исчезне. ” Со тоа ги насмеа насобраните новинари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Англија ја има најскапата репрезентација на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Англија, според цените на фудбалерите, има најголема вреднос…