Дома Македонски спорт Мак фудбал КАКВИ ВРЕМИЊА: Кога Вардар и Пелистер играа пред 20.000 гледачи на „Градски“ (ФОТО+ВИДЕО)

КАКВИ ВРЕМИЊА: Кога Вардар и Пелистер играа пред 20.000 гледачи на „Градски“ (ФОТО+ВИДЕО)

Се сеќавате ли на времето кога Купот на Македонија беше вистински празник на фудбалот во нашата земја? Посебно така беше во финалниот натпревар во премиерното издание од кога Македонија стана суверена и независна држава.

Во финалето силите ги судрија големите ривали Вардар и Пелистер, а на крајот црвено-црните го победија битолскиот тим со 1:0. Единствениот стрелец на тој натпревар беше легендарниот Жанко Савов и тоа на две минути пред истекот на регуларните 90.

Тројфеот на тогашниот капитен на Вардар Љупчо Марковски – Калц му го враче претседателот Киро Глигорв. Вардар во таа сезоната 1992/1993 под водство на Ѓоко Хаџиевски стана шампион и во домашното првенство.

Сцените од натпревар се навистина фантастични, но и носталгични бидејќи денес изгледа невозможно на натпревар на две македонски екипи да се соберат 20.000 гледачи.

СОСТАВИ:

ВАРДАР: Филевски, Јовановски (Ангелов), Спасески, Садики, Костов, Марковски, Наумовски (Ефтимов), Тодоровски, Савов, Ќириќ, Милошевски.

ПЕЛИСТЕР: Милошевски, Грозданов, Василевски, Канатларовски, Димов, Цветановски, Пресилски (Марковски), Т. Мицевски, В. Мицевски, Каранфиловски (Стерјов), Ставревски.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Извлечени паровите баражот во Втората лига, за пет дена се враќа фудбалот во Македонија!

После повеќе од три месеци поради прекинот од пандемијата со коронавирусот фудбалот во Мак…