Дома Македонски спорт Мак ракомет Инфракт победа на младите ракометари: Кизиќ одбрани седмерец, Костески погоди во последната секунда

Инфракт победа на младите ракометари: Кизиќ одбрани седмерец, Костески погоди во последната секунда

macedonia

Младата репрезентација на Македонија до 18 години денес се пласираше во полуфиналето од шампионатот на ЕХФ во Грузија.

Ова беше победа трета победа во третото коло.

Денес победедена беше селекцијата на Фарски Острови со 30:29. Младите надежни македонски ракоментари до победата стигнаа буквално во последната секунда.

Марко Кизиќ одбрани седмерец и ја спаси Македонија од пораз, за напад ни останаа уште само осум секунди, очекувано тогаш Брестовац побара тајмаут.

Стрелец на победничкиот гол после акцијата која многу потсетуваше на онаа на Вардар кога погоди Чупиќ против ПСЖ за европска титула беше Ненад Костески кој на крајот беше прогласен и за најдобар играч на натпреварот.

Македонија со оваа победа стигна до бројката од шест бода и теоретски сме веќе во полуфиналето. До крај ни останува уште два натпревари против Швајцарија и Естонија.

Натпреварот против Естонија во кој сме фаворити се игра утре од 11 часот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Аргентинецот Симонет пред потпис со Вардар

Раководството на РК Вардар интензивно работи на засилување на составот за слендата сезона,…