Дома Фудбал Останато Инфантино сака Израел и Палестина заедно да организираат СП?!

Инфантино сака Израел и Палестина заедно да организираат СП?!

Во овој период актуелна е војната помеѓу УЕФА и ФИФА поради идејата на Светската фудбалска организација Мундијалот да се одржува на секои две години, УЕФА е против ваквата идеја.

Од пред неколку дена се отвори и можноста земјите да испраќаат кандидатури за домаќинство на Мундијалот по оној во Катар. На оваа тема интересна изјава имаше првиот човек на УЕФА, Џани Инфантино.

Израел и Палестина официјално се во војна, а неодамна имаше и ракетирање од западниот брег кон Израел. Инфантино сака со фудбалот да ги смири двете страни.

„Зошто да не сонуваме СП во Израел и неговите соседи? Со „абрахамовиот“ закон зошто да организираме вакво СП на Блискиот исток? Зошто Израел и Палестина заедно да не бидат домаќини на едно Светско првенство?“, изјави Инфантино.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …