Дома Останати Авто Мото Изненадување: Пјер Гасли го напушти Ред Бул

Изненадување: Пјер Гасли го напушти Ред Бул

0

Летната пауза во Формула 1 трае уште две недели, а потоа на распоред ќе биде трката за Големата награда на Белгија.

Иако тимовите имаат пауза јасно е дека работата со полна пареа за да ги подобрат своите болиди пред почетокот на сезоната. Неочекуван потег направи Ред Бул кој одлучи да го промени возачот.

Имено, Ред Бул соошти дека Пјер Гасли повеќе не е нивни член, а на негово место ќе дојде Алекс Албон кој во досегашниот дел од сезоната возеше за Торо Росо.

Гасли дојде како замена за Рикардо, но не се покажа и во Ред Бул одлучија да не го задржат до крајот на сезоната и изненадувачки на негово место го доведоа Албон.

Кога во прашање е Гасли тој до крајот на сезоната ќе вози за Торо Росо.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Вакво нешто не се гледа често: Леклер една од најопасните кривини ја помина со една рака (ВИДЕО)

Викендот во Јапонија за Чарл Леклер не беше онаков каков што го замислуваше возачот на Фер…