Дома Фудбал Англија Зошто Лукаку престана да дава голови?

Зошто Лукаку престана да дава голови?

Oва лето Ромелу Лукаку одлучи да се врати во Челзи, клбуот кој прв му даде шанса на најголемата сцена.

Европскиот шампион плати повеќе од 100 милиони евра да го донесе Белгиецот со цел да добие голем голгетер. Меѓутоа после добриот старт Ромелу влезе во еден голгетерски пост и е без гол веќе шест натпревари.

Таквите настапи на Лукаку беа причина за критики од поранешната ѕвезда на Вест Хем, Паоло Ди Канио.

„Бергоми ги споредуваше Осимен и Лукаку. Но, Осимен има поинаков дух. Лукаку е играч за одреден тип на игра. Јас би го споредил со Фернандо Љорењнте под водство на Конте во Јувентус. Лукаку е посилен од Љоренте, но како што кажав функционален е само за одреден тип на игра“, објасни Ди Канио.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Анчелоти: Нашата цел е да играме финале во ЛШ

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анечелоти зборуваше на пресконференција пред утешниот меч с…