Дома Останати Тенис Започна хаосот на Австралија Опен

Започна хаосот на Австралија Опен

Oстанаа нешто повеќе од три недели до почетокот на Австралија Опен, но организаторите веќе се соочуваат со проблемите.

Првите случаи на коронавирусот се случија во Мелбурн. Позитивни биле две лица на летот од Лос Анџелес до Дубаи и поради тоа 47 тенисери и тенисерки ќе мораат да одат во двонеделен карантин.

Помеѓу оние кои можат да одат во самоизолација се: Викторија Азаренка, Кеи Нишикори, Марија Сакари…Ова значи дека нема да може да тренираат што е голем проблем за турнирот кој ќе стартува на 8. февруари.

Иако некои како Нишикори веќе прележааа коронавирусот сепак ќе мораат да одат во изолација.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Победничкиот рекет на Ѓоковиќ од финалето заврши кај негова пријателка од школските денови

Новак Ѓоковиќ со убедлива победа над Данил Медведев во финалето триумфираше на Австралија …