Дома Македонски спорт Заев инсистира на промена на името на ФФМ

Заев инсистира на промена на името на ФФМ

Премиерот Зоран Заев се залага за промена на името на ФФМ.

„Започнат е конкретниот аспект со федерацијата и во наредниоит период ќе го решиме прашањето како што налага Договорот од Преспа и правилата на УЕФА“, вели премиерот.

Оваа изјава на Заев доаѓа после реакцијата од Грција од почетокот на ЕП за амблемот на ФФМ на дресовите.

Инаку претходно Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека Фудбалската федерација на Македонија нема обрвска да го прилагоди своето име според Договорот од Преспа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Хуманоста секогаш победува: Лина Ѓорческа го продава својот победнички рекет за малиот Јаков!

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се вклучи во акцијата за помош на малиот Јаков. Откак…