Дома Македонски спорт Мак ракомет Емилијан Ѓорговски потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер 2

Емилијан Ѓорговски потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер 2


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓РК Еурофарм Пелистер го продолжува развојот и ја планира иднината со најдобрите млади македонски ракометари.

Емилијан Ѓорговски е еден од оние кој влегува во сите комбинации на клубот во иднина и затоа уште најмалку три години ќе го носи „зелено-белиот“ дрес.

Младиот стружанец, кој пред точно две години дојде во Битола, се обврза на нов тригодишен договор и потпиша до крајот на 2025 година.

Левиот бек беше доведен како член на Еурофарм Пелистер 2, но со постојаниот напредок, од ова лето е под „палката“ на Ларс Валтер.

Веќе дебитираше во СЕХА лигата, а наскоро ќе заигра во ЕХФ Лига Европа. Ѓорговски настапуваше за сите младински и за сениорската репрезентација на Македонија во периодот по пристигнувањето во Битола.

„Голема благодарност до екипата на Еурофарм Пелистер 2, со која имав голем напредок и потоа остварив голем успех и затоа потпишав за Еурофарм Пелистер. Наскоро почнува групната фаза на Европската лига и верувам дека ќе дебитирам. Со големо искуство е тренерот Ларс Валтер, многу учам од него и се надевам дека ќе созреам во професионален играч“, изјави Ѓорговски.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Еден од најважните ракометари на Вардар пред заминување!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Според инфо…