Дома Фудбал Лига на шампиони Дортмунд и Легија испишаа историја-срушени многу рекорди!

Дортмунд и Легија испишаа историја-срушени многу рекорди!


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓Борусија Дортмунд и Легија одиграа историски меч во Лигата на шампиони кој заврши со резултат 8:4, што и овицијално е меч со најмногу голови во ова натпреварување.

Погодоци како на филмска лента, натпревар за уживање во кој беа урнати неколку рекорди. Еден од нив вели дека за првпат во историјата на елитното натпреварување се постигнати пет гола во 24 минути, за првпат во историјата на ЛШ се постигнати седум гола за 32 минути.

Дортмунд исто така стана првиот тим кој најбрзо постигнал три гола, односно 3 минути и 18 секунди, како и пет гола за 16 минути.

Избраниците на Томас Тухел го изедначија и рекордот на Баерн Минхен од пет погодоци во првото полувреме.

Хет-трик постигна Марко Ројс, два гола даде Шинџи Кагава, листа на стрелци на страна на „милионерите“ ја продолжија и Нури Сахин, Осман Дембеле и Феикс Паслак.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Се спушта завесата во Премиер лигата: Лестер или Евертон, еден ќе ја напушти елитата

Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓ Денес има го…