Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ сруши рекорд на Џордан: Единстен е во НБА на кого му успеало вакво нешто!

Дончиќ сруши рекорд на Џордан: Единстен е во НБА на кого му успеало вакво нешто!

Сакраменто Кингс го победија Далас со 110:106, а и покрај тоа што беа поразени кај Далас одново одличен беше Лука Дончиќ.

Дончиќ за 35 минути постигна 27 поени, имаше седум скокови и осум асистенции. Со тоа стана првиот играч во историјата на НБА кој одигра 19 натпревари во низа со најмалку 20 поени, пет скокови и пет асистенции.

Во претходниот натпревар Далас го победи Њу Орлеанс со 130:84. Дончиќ за 26 минути оствари учинок од шест скокови и девет асистенции и така се изедначи со Мајкл Џордан и Оскар Робертсон како единствени играчи со таков учинок на 18 натпревари во низа. Робертсон има низа од 29 натпревари, меѓутоа ја направи пред да започне да се игра НБА во ваков формат.

Против Сакраменто стана првиот играч од 1976 година откако е НБА лигата, односно откако се споија АБА и НБА.

Словенецот продолжува да пишува историја!

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Осми трипл-дабл за Јокиќ, Америка го дочека Зијон кој дебитираше спектакуларно! (ВИДЕО)

Деневер изгуби на гости од Хјустон со 121:015, Никола Јокиќ во поразот на неговиот тим сти…