Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ како Леброн: Словенецот го одигра натпреварот на кариерата! (ВИДЕО)

Дончиќ како Леброн: Словенецот го одигра натпреварот на кариерата! (ВИДЕО)

Лука Дончиќ запиша нов трипл-дабл во победата на Далас против Сан Антонио и повторно е играч за кој зборуваат сите љубители на НБА.

Далас на свој паркет го совлада Сан Антонио со 117:110, а натпреварот го обележа Лука Дончиќ. Со 17-те поени на Дончиќ ја реши првата четвртина во своја корист со 14 поени разлика.

Сан Антонио во наредните два периоди полека се враќаше во игра и на крајот добивме отворен натпревар кој во самиот финиш на околу 26 секунди до крајот го одлучи Дончиќ со тројка за 115:110.

Дончиќ го заврши натпреварот со трипл-дабл од 42 поени, 11 скокови и 12 асистенции. За Словенецот ова е шести трипл-дабл сезонава, а 14-ти во НБА кариерата. Дончиќ сега е помеѓу играчите со најмногу трипл-дабл учинока пред наполнети 22 години. Покрај тоа Словенецот стана вториот играч после Леброн кој на 21 година успеал да оствари трипл-дабл со 40 поени. Исто така ова е рекорден поентерски учинок во неговата кариера.

На другата страна најдобар беше Демар Дерозан со 36 поени и осум скока, Лемаркус Олдриџ натпреварот го заврши со 16 поени и девет скока.

Останати НБА резултати:

Њујорк Никси 123:105

Бруклин – Индијана 86:115

Торонто – Шарлот 132:96

Чикаго – Милвоки 101:115

Хјустон – Портланд 132:108

Далас – Сан Антонио 117:110

Феникс – Бостон 85:88

Јута – Минесота 102:112

Лос Анџелес Клиперс 90:88

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Кога Дончиќ дрибла противникот не знае каде се наоѓа 🎥

Лука Дончиќ изминатата вечер одигра одличен натпревар во победата на неговиот Сакраменто п…