Дома Останати Кошарка Димитријевиќ се пресели во нов клуб во кој ќе заработува 1.700 евра дневно

Димитријевиќ се пресели во нов клуб во кој ќе заработува 1.700 евра дневно

Репрезентативецот на Македонија, Ненад Димитријевиќ нема да игра во Евролигата следната сезона или во некое друго европско натпреварување затоа што одлучи кариерата да ја продолжи во Русија во тимот на Уникс Казан.

Валенсија го испрати на позајмица во редовите на Уникс Казан кој се натпреварува само во ВТБ лигата пораду суспензијата на руските екипи од европските натпреварувања. За десетмесечниот престој популарниот Нено во овој тим ќе добие 500.000 евра, односно 1.700 евра дневно.

Така тој влегува во друштво на најплатените македонски кошаркари на сите времиња заедно со Перо Антиќ, Петар Наумоски и Владо Илиевски кои се единствените кои ја добивале оваа или поголема сума.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Миовски ја продолжува голгетерската форма: Нови два гола за Абердин

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски постигна два гола во победата на Абердин против…