Дома Македонски спорт Дарко Георгиевски ќе биде знаменосец на македонскиот олимписки тим во Токио

Дарко Георгиевски ќе биде знаменосец на македонскиот олимписки тим во Токио

Taеквондистот Дејан Георгиевски кој пред една недела обезбеди настап на Летните Олимписки игри ќе биде првиот олимпиец во таеквондо историјата.

Денес е објавено дека тој ќе биде нашиот знаменосец на нашиот тим на ЛОИ кои се закажани од 23. јули до 8. август. Георгиевски е вториот Македонец кој обезбеди олимписка норма. Претходно тоа го направи борачот Могамедгаџи Нуров.

“Денеска е ден на Македонското знаме! Почитувани, со посебно задоволство сакам да ве известам дека нашиот олимпиец Дејан Георгиевски ќе биде знаменосец на Македонскиот олимписки тим на олимписките игри во Токио“, објави Дарко Костовски.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…