Дома Фудбал Во Ла Лига се реализираа 57 трансфери: Кој е победникот, а кој губитникот на овој преоден рок?

Во Ла Лига се реализираа 57 трансфери: Кој е победникот, а кој губитникот на овој преоден рок?

la liga

Kлубовите во Примера од поодмна не биле вака активни на трансфер пазарот во јануарскиот преоден рок.

Вкупно беа направени 57 трансфери, потрошени беа 315 милиони евра, што е пет пати повеќе од минатиот јануарски преоден рок.

Леванте, Малага и Лас Палмас доведоа по седумина фудбалери и самата луга потпиша договор со деветмина фудбалери од Саудиска Арабија кои ги испрати во различни клубови.

„ЕСПН“ го прогласи победникот на овој преоден рок и тоа е Атлетико Мадрид, екипа која ги доведе Витоло и Диего Коста кои од овој месец имаа право да играат за овој тим. Интересно е што не се одлучија за Барселона која го доведе Кутињо.

Гуидети е добро засилување за Алавеш тоа го покажа и во претходниот период. Додека губитник би можел да биде Виљареал кој го продаде Бакамбу на Кинезите.

Добри засилувања можат да бидат Саксес во Малага и Лусијано Вието во Валенсија кој на дебито постигна хет-трик.

Сепак, можеби најинтересно е што Реал Мадрид не доведе ниту еден фудбалер. Би можело да се каже дека се е во ред, но Реал заостанува 19 бодови во првенството, атмосферата во екипата не е баш најдобра, а во Лигата на шампионите ги очекува натпревар против ПСЖ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …