Дома Фудбал Италија Виздом Амеј стана најмладиот фудбалер кој заиграл во Серија А

Виздом Амеј стана најмладиот фудбалер кој заиграл во Серија А


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Вчера во Серија А се играа натпревари од 36. коло, а на еден од тие дуели беше испиша и историја.

Станува збор за натпреварот помеѓу Болоња и Џенова кој заврши со победа на Џенова од 0:2. Но, не е резултатот по тоа што ќе се памети овој натпревар. Во составот на домаќините настапи најмладиот играч во историјата на италијанската Серија А.

Во 89. минута од натпреварот Синиша Михајловиќ на теренот го пушти Виздом Амеј на местото на Роберто Соријано. Така Амеј со 15 години и 274 дена стана најмладиот играч кој заиграл во Серија А.

Претходно рекордот го држеа Амедео Амадеи (Рома 1937) и Пјетро Пелегри (Џенова 2016) кој кога настапија во Серија А беа шест дена постари од Амеј.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Преговорите меѓу Маунт и Челзи во ќорсокак

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Преговорите помеѓу Ч…