Дома Фудбал Англија ВИДЕО: Еве зошто Гвардиола е еден од најдобрите тренери во светот

ВИДЕО: Еве зошто Гвардиола е еден од најдобрите тренери во светот

0
guardiola

Шпанскиот фудбалски стратег Пеп Гвардиола се смета за тренер кој најдобро се разбира во фудбалската игра.

Гвардиола како фудбалер играше во средниот ред, а како тренер потврди дека таквите играчи најдобро се разбираат во фудбалот. Шпанецот оваа сезона одлично го води Сити. „Граѓаните“ се уште не знаат за пораз, иако веќе е крајот на ноември, единствена екипа која успеа да извлече еден бод против нив оваа сезона е Евертон.

Еден од играчите кои имаa одлична сезона е Рахим Стерлинг. Тој до сега одигра 17 натпревари во сите натпреварувања и постигна дури 11 гола со три аситенции, а најзаслужен за тоа е Гвардиола.

На интернет се појави видео од тренингот на Сити на коe се гледа како Гвардиола му објаснува на Стелинг како да се движи после додавањето на топката, а тој тоа го примени на натпреварот против Феенорд кој го извлече својот тим и му донесе победа две минути пред крајот на натпреварот.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

ФОТО: Одличен потег на Интер на Твитер откако што се повреди Меси

Фудбалерите на Интер во среда ќе играат во гости против Барселона во рамките на третото ко…