Дома Фудбал Буфон: Мислевме дека можеме да ги освоиме сите 9 бода. Сега прашање е дали вредиме 4 бода

Буфон: Мислевме дека можеме да ги освоиме сите 9 бода. Сега прашање е дали вредиме 4 бода

В понеделник од 21 часот во Лајпциг клучниот натпревар за минување во групата ќе го одиграат Хрватска и Италија. По две кола Шпанија има шест, Италија три, а Хрватска и Албанија по еден бод.

Џиџи Буфон, светски првак со Италија и член на стручниот штаб на Италија, ја коментираше ситуацијата во репрезентацијата по Шпанија и пред Хрватска на овој турнир.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


„Против Шпанија добивме повратни информации што не ги очекувавме. Го загубивме фокусот, немаше брзина како против Албанија. Мислевме дека сме на високо ниво, но Шпанија ни покажа дека тоа не е баш така. Ни ги отворија очите. По Албанија мислевме дека можеме да ги освоиме сите девет бода во групата.

Згрешивме, бидејќи сега прашање е дали вредиме четири бода. Бевме доволно добри за да ги направиме Албанците тим кој изгледа како да доаѓаат од понизок ранг, а во недела некој можеше да го мисли истото за нас“, изјави Џиџи.

Италија се соочува со Хрватска во меч во кој секој погрешен чекор може да биде многу скап.

„Не смее да има страв против Хрватска. Нормално е да бидете нервозни кога ќе стапнете на тревникот за загревање. После тоа мора да биде само забава, бидејќи имаме шанса да покажеме талент. Шпанија има малку повеќе талент од Хрватите, но во принцип сето тоа е многу слично. Тоа ќе биде натпревар со сосема поинаков ритам. Мораме да одиграме најдобро што можеме и да бидеме свесни дека сме зрели за добри резултати.

Страв не смее да има, кој е во грч мора да го надмине. По ова со Шпанија треба да си ја вратиме самодовербата и генерално да се пронајдеме себеси. Убеден сум дека ќе одиграме сосема поинаков натпревар и дека после него ќе разговараме на сосема поинаков начин“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

По освоеното Европско првенство, Јамал ужива во Грција 📸

Најголемата фудбалска сензација на денешницата, младиот Шпанец Ламине Јамал, ужива во засл…