Дома Фудбал Останато Бартомеу: Тоа што го прават ПСЖ и Сити не е фер

Бартомеу: Тоа што го прават ПСЖ и Сити не е фер

0

Со влегувањето на богатите тајкуни фудбалот многу се промени.

Одредени клубови од просечни станаа гиганти кои се борат за европските трофеи и застанаа рамо до рамо со гигантите на оваа игра кои имаат богата историја.

Претседателот на Барселона, Хозе Марија Бартомеу смета дека никако не е фер други клубови да трошат пари кои не ги заработиле во фудбалот и да ги користат изворите на пари на нивните сопственици.

Бартомеу ги повика ФИФА и УЕФА да реагираат и на вистински начин да водат повеќе грижа за финансискиот фер плеј.

„Не е фер одредени клубови да користат средства и извори на пари кои немаат врска со фудбалот. Погледнете ги Пари Сен Жермен и Манчестер Сити“, изјави Бартомеу и продолжи:

„УЕФА и ФИФА мораат да одредат правила. Мораат да исполнат одредени услови за нивниот финансиски фер плеј да има повеќе смисла. Барселона е најпопуларниот клуб во светот и сите приходи нас ни доаѓаат од спортскиот сектор. Не е фер другите да имаат поинакви извори на пари“, изјави Бартомеу.

Манчестер Сити и Пари Сен Жермен се под констатни истраги на ФИФА, а англискиот клуб сигурно ќе добие некакви санкции, се најавува дури и нивно исфрлување од Европа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Поради немирите во Каталонија, „Ел Класико“ ќе се игра на „Сантиаго Бернабеу“!?

Напнатата политичка ситуација во Каталонија е причина за шпанската фудбалска федерација да…