Дома Останати Тенис Алкараз го освои Индијан Велс, но Ѓоковиќ ја зголеми предноста на врвот на АТП листата

Алкараз го освои Индијан Велс, но Ѓоковиќ ја зголеми предноста на врвот на АТП листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја започна 417-та недела на врвот на АТП-листата, со што продолжи да го подобрува сопствениот рекорд.

Ѓоковиќ е на првото место на АТП листата со 9.725 поени и 920 повеќе од Алкараз кој собра 8.805 поени. Шпанскиот тенисер ја одбрани титулата на Мастерсот во Индијан Велс, откако во финалето го совлада Русинот Данило Медведев со 7:6 (7:5), 6:1.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Италијанскиот тенисер Јаник Синер го задржа третото место на АТП листата со 8.310 бодови, додека Медведев е четврти со 7.765 бодови.

Германецот Александар Зверев напредуваше за едно место и сега е петти тенисер во светот, а зад него се Русинот Андреј Рубљев, Данецот Холгер Руне, Норвежанецот Каспер Руд, Полјакот Хуберт Хуркач и Австралиецот Алекс де Минор.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Три европски гиганти се борат за потписот на Олмо

Манчестер Јунајтед, Барселона и Баерн Минхен на лето ќе водат голема битка за ѕвездата на …