Дома Останати Тенис Познат е првиот финалист на Мастерсот во Мајами

Познат е првиот финалист на Мастерсот во Мајами

Италијанецот Јаник Синер ја продолжи одличната форма и за само 71 минута игра го совлада Данил Медведев со 2:0 во сетови во полуфиналето од Мастерсот во Мајами.

Рускиот тенисер против одличниот Италијанец освои само три гема, еден во првиот (6:1) и два во вториот (6:2). Буквално Синер го прегази противникот и докажа дека во овој момент е тенисерот со најдобра форма.

Во 2024 година Синер има само еден пораз и тоа од Карлос Алкараз во финалето на Индијан Велс пред две недели.

Победата Синер ја најави со водство од 5:0 кога Медведев го освои првиот гем, меѓутоа веќе во следниот сет Синер го потврди освојувањето на сетот. Не се променија работите многу и во вториот сет, па Италијанецот само го приведе мечот кон крајот.

Во битката за титулата Синер ќе игра против подобриот од второто полуфинале помеѓу Зверев и Димитров.