Дома Фудбал Лига на шампиони Copy Минхен, paste Лондон – Венгер out! (видео)

Copy Минхен, paste Лондон – Венгер out! (видео)

Тажно издание на Арсенал. Баерн е четвртфиналист во Лигата на шампионите, а навивачите на Топџиите доживеаја уште едена траорна вечер во Европа. Баварците и на гости ги совладаа Арсенал со 1:5, во реваншот од осминафиналниот дуел кој го играа овие две екипи. Ако се обвистинат сè погласните предвидувања, многу веројатно ова беше и последниот натпревар на Арсен Венгер на клупата од Арсенал во европските натпреварувања.

Она што е веројатно и најлошо за навивачите на Топџите, е фактот дека повеќето од нив не се ни надеваа на нешто сериозно после понижувачкиот пораз во првиот меч во Минхен со 5:1. А Баерн, како Баерн, онаков каков што си го знаеме.

Уште еднаш покажа дека станува збор за вистинска фудбалска машина која ги меле противниците, а кога на тоа ќе се додаде и Карло Анчелоти, кој дополнително ја засилува машинеријата, во свој италијански стил, не е ни чудно што Баварците повторно стигнаа до победа и во одлично расположение го дочекуваат жребот за четвртфиналните дуели од елитното континентално натпреварување.

Приказната почна убаво за Арсенал, со голот на Тео Волкот во 20-та минута и малата надеж дека Арсенал ќе пружи чесен и достоен отпор во дуелот.

Германскиот шампион до триумф дојде после пресвртот за кој му беа доволни само 13 минути. Првин Роберт Левандовски се избори за пенал, а нервозниот Кошчелни доста брзо доби два жолти картони и мораше да оди надвор од теренот. Полјакот во 55-та минута беше сигурен од белата точка и така ја најави новата агонија за домашните играчи и навивачи.

После исклучувањето на Кошчелни, за гостите задачата беше уште полесна, просто си поигруваа со тажниот Арсенал. Во 68-ма минута Робен донесе целосен пресврт за Баерн и навести уште еден убедлив пораз на Топџиите.

А тоа беше јасно во 78-ма минута, после сјајниот соло продор на Даглас Коста и атрактивниот удар од работ на казнениот простор за зголемување на предноста на 3:1, па од тој момент сите фудбалери на Арсенал некако престанаа да се борат и да пружаат отпор.

Во финишот се разигра и Артуро Видал. Чилеанецот во 80-та минута ја искористи асистенцијата на Чаби Алонсо, а пет минути подоцна и додавањето на Коста, за во стилот на „платен убиец“ од холивудските филмови, да ја докрајчи жртвата.

Баварците со оваа победа уште еднаш ја истакнаа, или можеби подобро е да се рече ја потврдија, најсериозната кандидатура за освојување на пехарот од Лигата на шампионите за оваа сезона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Желбите на Конте за јануарскиот преоден рок

Новиот тренер на Тотенхем, Антонио Конте инсистира да бидат активни во јануарскиот преоден…