Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ издоминира со трипл-дабл, солидно деби за Вембанјама 🎥

Дончиќ издоминира со трипл-дабл, солидно деби за Вембанјама 🎥

Виктор Вембанјама изминатата ноќ го имаше своето деби во НБА лигата во дресот на Сан Антонио.

Француската кошаркарска надеж се претстави во добро издание и во 23 минути на паркетот постигна 15 поени и имаше само едно промашување од игра. Сепак тоа не беше доволно за победа против Далас кој во своите редови го имаше расположениот Лука Дончиќ.

Маверикс на гости предводени од словенечкиот кошаркар славеа со 126:119. За 33 минути на паркетот Дончиќ блесна со трипл-дабл од 33 поени, 13 скока и 10 асистенции.

Најмногу поени во вечерта постигна Индијана Пејсерс која со 143:120 го совлада Вашинтон. Навистина не се случува често во НБА лигата една екипа во сите четири четвртини да има повеќе од 30 поени што сега и успеа на Индијана.

На гостински терен Бостон го совлада Њујорк со 108:104, Бостон во овој натпревар го промовираше тандемот Тејтум-Порзингис. Двајцата постигнаа повеќе од 30 поени, првиот заврши со 34, плус 11 скока, а Летонецот додаде 30 во своето официјално деби за Бостон. Најфикасен кај Њујорк беше Берет.