Дома Останати Кошарка 75. трипл-дабл за Дончиќ. Само еден играч успеа да го направи тоа побрзо од него

75. трипл-дабл за Дончиќ. Само еден играч успеа да го направи тоа побрзо од него

ЛУКА ДОНЧИЌ постигна 29 поени, имаше 12 скока и 13 асистенции, а Далас Маверикс победија на гостувањето во Солт Лејк Сити против Јута Џез 115:105.

Тоа беше четврта последователна победа на Мавс, но и осма во низата натпревари што не ја пропушти словенечката НБА суперѕвезда.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Дончиќ на овој натпревар стигна до 75. трипл-дабл во својата НБА кариера и стана само деветтиот кошаркар во историјата на лигата со толку многу трипл-дабл бројки.

Џејмс Харден е на осмото место со уште еден, а Расел Вестбрук е убедлив лидер со 198 пред Оскар Робертсон, кој во текот на кариерата застана на 181.

Токму Робертсон, МВП од 1964 година и шампион од 1971 година, е единствениот помлад од Дончиќ и во помалку натпревари од него кој постигна 75 трипл-дабл . Поточно, на Робертсон му требаа 182 натпревари, а на Дончиќ 392. На Робертсон му беа потребни 24 години и 27 дена, а Дончиќ на 25 години и 26 дена.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Араухо ја остави Барса на цедило, ПСЖ израмни🎥

Барселона и ПСЖ играат исклучително возбудливо прво полувреме и на пауза заминаа со резулт…