Дома Фудбал Останато Погба и Микхтаријан го доведоа Јунајтед во Скопје!

Погба и Микхтаријан го доведоа Јунајтед во Скопје!

Денес со почеток од 20:45 часот  се одигра финалето од Лигата на Европа помеѓу Манчестер Јунајтед и Ајакс.

Натпреварот започна мирно без шанси, но веќе во првата прилика „црвените ѓаволија“ успеаа да погодоат. Пол Погба шутираше од далечина, топката погоди еден од дефанзивеците на холандскиот гигант го измени правецот и заврши зад грбот на Онана.

После голот, тимот на Мурињо го контролираше текот на натпреварот, но на полувреме се замина со единствениот погодок кој како што споменавме беше дело на Погба.

Во вториот дел Јунајтед имаше среќа да погоди веќе во првата посериозна прилика. Хенрик Микхтаријан одлично се снајде во шеснаесетникот на холанѓаните после еден корнер во 48 минута од натпреварот.

До крајот анлискиот клуб не дозволи изненадувања, искусно ја контролираше средбата, па со победа од 2:0 стигнаа до трофејот во Лигата на Европа.